Sabina Ratajczak

Psycholog, doktor socjologii, absolwentka studiów podyplomowych „Zarządzanie zasobami ludzkimi” Uniwersytetu Śląskiego oraz „Studium Coachingu, Doradztwa i Mentoringu” Grupy TROP. Certyfikowany coach i tutor akademicki.

Od 10 lat nauczyciel akademicki i prodziekan Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Współtwórca Forum Coachingu i Superwizji w Wyższej Szkole Biznesu – promującego ideę coachingu i skupiającego śląską społeczność coachów.

Współautorka programu studiów podyplomowych „Akademia trenerów grupowych” realizowanego od 8 lat w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Kierunek w 2013 r. zajął 3 miejsce w ogólnopolskim rankingu kierunków studiów podyplomowych miesięcznika Home&Market.  Od 5 lat jest w pierwszej trójce nauczycieli akademickich zdobywających najwyższe oceny w studenckiej ocenie jakości kształcenia WSB.

Od 12 lat, jako trener freelancer, prowadzi szkolenia dla przedsiębiorstw i instytucji zainteresowanych rozwijaniem swoich współpracowników w zakresie komunikacji interpersonalnej, technik sprzedaży, obsługi klienta i negocjacji, doskonalenia miękkich kompetencji przydatnych w zarządzaniu ludźmi, budowaniu relacji, doskonalenia kompetencji przywódczych i liderskich. Prowadzi także szkolenia dla trenerów i coachów oraz sesje business i life coachingu. Przeprowadziła pond 2500 godzin szkoleń i warsztatów.

Od 10 lat jako wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej prowadzi zajęcia na studiach I i II stopnia oraz na studiach podyplomowych (m.in.: komunikacja i budowanie zespołu, projektowanie szkoleń, narzędzia komunikacyjne w coachingu, sztuka negocjacji, gry i ćwiczenia grupowe, komunikacja interpersonalna, podstawy coachingu, coaching kariery, zarządzanie zespołem, praca z celem, treningi kierownicze).

W trakcie szkoleń i zajęć ze studentami kładzie szczególny nacisk na aktywne metody warsztatowe i wykorzystywanie procesu grupowego.

Prowadziła szkolenia dla pracowników następujących firm: ING Bank Śląski S.A., Macro Cash& Cary, Akson, UPC Polska, PCC Retail S.A., Dan Cake Polonia Sp. z o.o., Elektrownia Rybnik S.A., Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, SKOK, AtMedia, Liberty Direct, ISTA Shared Services Polska.

W pracy łączy wiedzę psychologiczną z doświadczeniem biznesowym. W  przygotowywaniu i prowadzeniu szkoleń i sesji coachingowych wykorzystuje doświadczenie praktyczne zdobyte na stanowiskach kierowniczych i  operacyjnych. Rozwijając innych nie zapomina o rozwijaniu własnego warsztatu. Jest aktywnym uczestnikiem śląskiej społeczności trenerskiej Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania Matrik.